Обиљежен Дан општине Братунац
Братунац, 26.09.2022 године.
Дан Општине Братунац ове године је обиљежен у складу са политичком кризом којa ову локалну заједницу потреса већ извјесни период, а због опозива, актуелног начелника, Срђана Ранкића.
На свечаној сједници Скупштине која је одржана у кино сали међу многобројним награђеним били су и лаурати које је предложило удружење, Међународна мрежа помоћи – ИАН и др. Катарина Митровић из Београда.

Удружење је, на предлог предсједника, прошле године, предложило Комисији за признања и одликовања да се два највећа признања, Плакета и Повеља Општине, додијеле Међународној мрежи помоћи - ИАН из Београда и др. интернисти Катарини Митровић која је била дио мобилног тима на терену за немјерљив допринос локалној заједници.

Образложење за ИАН :
Међународна мрежа помоћи ИАН је српска хуманитарна организација са сједиштем у Београду, основана 1997 године, током рата на територији бивше Југославије.
ИАН подржава особе чија се људска права крше и друге маргинализоване и рањиве групе да развију своје потенцијале за живот у миру достојан човјека.
Оснивачи ИАН-а су схватили да ће ратови на овим просторима оставити снажне последице на ментално здравље свих људи, а нарочито цивилних жртава рата и избјеглица. Због тога је група психијатара и психолога предузела активности које обухватају заштиту и промоцију менталног здравља људи кроз успостављање Траума центра – службе за бесплатну психолошку подршку, који се временом проширивао кроз додатне активности, циљне групе и поља дјеловања.
Кроз ове ратове уочена су тешка системска и масовна кршења основних људских права. Једна од специфичности су свакако многобројни ратни логори и мјеста заточења.
Због тога је ИАН 2000 године основао Центар за рехабилитацију жртава тортуре, који примјењује свестран приступ у пружању рехабилитације жртвама тортуре кроз обезбјеђивање бесплатне медицинске и психолошке, психијатријске и правне помоћи са фокусом на жртве ратне тортуре.
Од свог оснивања ИАН је кроз различите пројекте пружио помоћ и подршку за више од 3000 (три хиљаде) људи из БиХ, како у Србији тако и у Републици Српској, кроз рад мобилних тимова у Братунцу, Сребреници, Милићима, Власеници, Зворнику, Источном Сарајеву, Вишеграду, Требињу, Бијељини...
Корисницима су пружили више од 10 хиљада услуга и то кроз психолошке и психијатријске помоћи, медицинске помоћи у виду специјалистичких и дијагностичких прегледа, помоћи у лијековима, правне помоћи, заступања на судовима, подршке и припремеза процесе суђења за ратне злочине, те различитим обукама, едукацијама и техничкој опреми канцеларије удружења.
Вриједност пружених услуга процјењује се до 1,5 милиона евра, а велики проценат ове подршке (oko 40%) усмјерен је не само за око 600 чланова удружења и њихове породице већ и за људе који су се налазили у стању социјалних потреба како из нашег града тако из регије Бирач.
Сматрамо да је овим пројектима ИАН растеретио и Фонд ПИО Републике Српске као и локалне Домове здравља за велика финансијска средства.
ИАН је, на предлог удружења, од 2008 године подржао и оснивање Центра за рехабилитацију жртава тортуре у Милићима и Требињу.
Сарадња са нашим удружењем почела је 2003 године, одмах по оснивању и траје до данас.

Образложење за др. Катарину Митровић.:
Од оснивања удружења 2002 године, односно почетка 2003 године, руководство удружења успоставља контакт са хуманитарном организацијом ИАН – Међународна мрежа помоћи из Београда и започиње сарадњу која траје до данас.
Кроз различите пројекте ИАН је помагао чланство удружења пружајући подршку и помоћ кроз рад мобилних тимова на терену, а један од најбитнијих је медицинска помоћ. Та помоћ кроз пружање специјалистичких и дијагностичких услуга те бесплатној подјели лијекова је била од непроцјенљиве вриједности свих ових година.
Од првог дана члан мобилног тима била је интерниста Др. Катарина Митровић и једини је члан који је била приликом сваке посјете нашој регији и Републици Српској. Према нашој процјени, обавила је преко 1 200 прегледа наших чланова и грађана у регији Бирач. Својим приступом пацијентима, начином рада, невјероватном позитивном енергијом, након свих ових година хуманог рада Др. Катарина је стекла невјероватно поштовање и огромну љубав ове популације становништва.
Др. Катарина Митровић је мимо пројекта, помогла и бесплатно пружила услуге многим члановима удружења, члановима њихових породица, обољелим од најтежих болести, као и неким од нашим суграђана у „Ординацији Митровић“ у Београду.
Признање „Повељу Општине Братунац“за организацију ИАН примила је извршна директорица организације Биљана Петровић, а у име др. Катарине Митровић „Повељу Општине Братунац“ примио је предсједник Винко Лале.
