О нама
Удружење Логораша регије Бирач - Братунац
Удружење логораша регије Бирач са сједиштем у Братунцу је организација која окупља бивше логораше који су прошли кроз најстрашније и најмонструозније тортуре у логорима.
У бази података Удружења до сада је регистровано 486 чланова, 120 логора у којима су боравили и 150 различитих начина мучења кроз које су прошли.
Удружење је настало у једном тешком времену сатанизације српског народа, времену мржње према свему што је српско, времену лажи, прогона ...
Формирање овог удружења је одговор мученика на неправду која је чињена и још се чини српском народу, одговор моћницима из међународне заједнице, као и српским властодршцима, који ни ријечју ни словом никада не споменуше ову популацију и њихову жртву.
Одлука о формирању Удружења донесена је на Оснивачкој скупштини у Братунцу одржаној 05.12.2002 године.
Удружење је регистровано у Основном Суду у Бијељини 22.05.2003 године / Ф-1-24/2003 / ЈИБ 4401785970003.
Удружење има своје органе, које бира на Изборним скупштинама сваке четврте године. Има свој Статут, Правилник о раду, Програм рада и друге потребне акте.
Учествовали смо у формирању Савеза логораша Републике Српске у чијем раду и сада активно учествујемо. У раду и органима Савеза учествују Спасоје Ковачевић предсједник Скупштине СЛРС, Винко Лале члан Управног одбора и члан Предсједништва СЛРС и Миле Јововић члан Предсједништва СЛРС.
Најважнија активност у нашем раду је регистрација чланова и прикупљање документације о њиховом боравку у логорима, затим прикупљање документације о злочинима почињеним над српским становништвом, сарадња са државним институцијама које се баве овом проблематиком, презентација ове документације кроз организовање трибина, конференција, округлих столова и пласирање информација путем медија.
Добра сарадња са свим институцијама које се баве истраживањем и документовањем ратних злочином је допринијела и доброј сарадњи са појединим поступајућим тужиоцима у одређеним предметима, што је резултирало подизањем оптужница пред Судом БиХ.
Активно учествујемо у неколико истражних радњи и помажемо тужиоцима у њиховом раду.
Из архива Удружења уступили смо за потребе рада тужиоца неколико стотина докумената у сврху доказивања почињених злочина.
Изузетно смо поносни на сарадњу и подршку свештенства Српске Православне Цркве, тадашњег владике зворничко-тузланског Василија али посебно мјесто у нашим срцима има подршка коју смо добили, приликом пријема, од Његове Светости српског патријарха Павла.
Удружење је у протеклом периоду имало активности са невладином организацијом из Београда, ИАН и мобилним тимом љекара и психолога. Обављене су на стотине систематских и специјалистичких прегледа како на терену уз помоћ особља локалних домова здравља и болница у Бирчу, тако и у Београду у специјализираним установама. Све медицинске прегледе пратила је и помоћ у потребним врстама и количинама лијекова.
Млађи чланови су прошли кроз обуке у социјалним вјештинама, раду на рачунарима, могућностима запошљавања ...
У програму стамбеног збрињавања, уз помоћ Министарства борачко-инвалидске заштите успјели смо изградити кућу за једну породицу у Братунцу, обезбиједити неколико једнократних помоћи за одређене грађевинске радове на породичним објектима логораша. Такође смо, уз помоћ Министарсва и начелника општине Зворник те добротвора, изградити кућу у Улицама,а уз помоћ начелника општине Милићи по један стан за наше чланове у Касаби и Сребреници.
Организовали смо низ акција хуманитарног карактера око набавке и подјеле хране, гардеробе, дјечије гардеробе, обуће, школског прибора, играчака ...
Неколико година организовали смо подјелу новогодишњих пакетића за дјецу логораша.
Били смо чланови делегације Савеза логораша Републике Српске приликом посјета Његовој Светости патријарху Павлу, затим Јад Вашену и Јерусалему у Израелу, дијаспори у Флориди САД-а, Скупштини Републике Србије, предсједнику Скупштине Републике Србије, предсједнику Републике Српске, амбасадама и приликом обиљежавања важних датума из српске историје у Републици Српској и Србији.
Захваљујући веома доброј сарадњи са Каритасом БК БиХ, нашим члановима је омогућено стицање знања и вјештина из разних области који ће им користити у раду. Каритас БК БиХ је обезбиједио средства за организовање радионица и семинара, а ова организација је обезбиједили и неколико мини грантова за наш рад.
Удружење сарађује са бројним српским удружењима из Републике Српске, Србије, Русије и дијаспоре, као и са многим домаћим и међународним организацијама које могу помоћи нашем чланству или могу промовисати документацију и активности којима се бавимо.
Удружење је снимило један од првих документарних филмова о злочинима Насера Орића и његових злочинаца над српским становништвом регије Бирач под називом „Злочин без казне“. Након тога снимљени су филмови „Сарајево логор (и) за Србе“ и „ Досије Сребреница “.
Учествовали смо у прикупљању грађе за књигу „Сребреница, како се заиста збило“ аутора Зорана Јовановића, Александра Дорина и Петера Прискила. У оквиру књиге је ДВД „Досије Сребреница“, који је преведен на њемачки, енглески, а у току је превод на италијански језик. Прва промоција ове књиге организована је на сајму књиге у Франкфурту, а касније је представљена у многим европским земљама. Промоцију књиге пратио је наш документарни филм.
Помогли смо писање и документовање књиге публицисте Љиљане Булатовић „ Српске мученице из Сребренице “ и неколико сличних пројеката.
У просторијама удружења угостили смо многе представнике штампаних и електронских медија ( све домаће медијске куће, америчке, канадске, италијанске, грчке, јапанске, руске, норвешке, ирске, српске).
Циљ наше добре сарадње са представницима медијских кућа је да свјетској јавности кажемо истину о страдању српског народа, а посебно логораша на просторима БиХ у протеклом рату,
Организовали смо неколико конференција на теме страдања српског народа, злочина почињених у логорима, раду судова ...
Од свих конференција највише одјека је , према оцјени многих, имала Међународна конференција коју смо организовали у Сребреници 2006. године, а на којој су учешће узели истакнути професори из Београда Миливоје Иванишевић и Мирко Зуровац , затим угледни руски академик Јелена Гускова ( данас сенатор у РС ), др Стоја Стјепић, Јанко Велимировић, министар правде Слободан Ковач и многи други представници институција РС и БиХ, као и представници СПЦ, српских удружења и организација, Хашког трибунала.
Учествовали смо на многим конференцијама, трибинама, округлим столовима, међународним скуповима, гостовали у емисијама у програмима електронских медија и увијек смо то радили са циљем да кажемо истину о злочинима почињеним над српским народом.
Сматрамо да смо као волонтери урадили много. Свјесни смо да је огроман посао пред нама. Доказивање истине пред надлежним судовима, борба за остваривање статуса и законску регулативу права логораша су приоритети у нашем будућем раду.
Између осталог и wеб сајт Удружења логораша регије Бирач има ту улогу.
Неки текстови су писани ћириличним а неки латиничним писмом да бисмо задржали аутентичност и поштовали његовог аутора.
С поштовањем,
Секретар удружења
Винко Лале